po jakim czasie pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego

Ad Details

  • Ad ID: 2975

  • Added: 16 lipca, 2023

  • Views: 2

Description

Znaleziony temat: po jakim czasie pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego

Poradnik: Po jakim czasie pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy jest jednym z najważniejszych świadczeń, które przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia choroby lub kontuzji. Jednak nie wszyscy pracownicy wiedzą, po jakim czasie mają prawo do tego świadczenia. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że prawo do zasiłku chorobowego przysługuje każdemu pracownikowi, niezależnie od rodzaju umowy o pracę. Dotyczy to zarówno pracowników zatrudnionych na stałe, jak i tymczasowych, a także osób wykonujących pracę na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenia.

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego po przepracowaniu 30 dni. Oznacza to, że od pierwszego dnia zatrudnienia pracownik nie jest uprawniony do zasiłku chorobowego. Dopiero po upływie miesiąca od rozpoczęcia pracy, pracownik może skorzystać z tego świadczenia w przypadku zachorowania.

Warto również wiedzieć, że prawo do zasiłku chorobowego przysługuje również w przypadku szkolenia lub udziału w kursie zawodowym. Jeśli pracownik jest na szkoleniu, a w trakcie trwania tego szkolenia zachoruje, ma prawo do zasiłku chorobowego. W takiej sytuacji ważne jest jednak, aby poinformować pracodawcę o chorobie i przedstawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

Jeśli chodzi o procedurę ubiegania się o zasiłek chorobowy, warto zaznaczyć, że należy zgłosić chorobę w odpowiednim terminie. Zgodnie z przepisami, pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o swojej chorobie w ciągu 3 dni od jej wystąpienia. Jeśli pracownik nie zgłosi choroby w odpowiednim terminie, może stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Warto również wiedzieć, że w przypadku długotrwałej choroby, pracownik może skorzystać z zasiłku chorobowego przez określony czas. Po upływie 33 dni choroby, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 80% wynagrodzenia. Po upływie kolejnych 30 dni, zasiłek chorobowy wynosi 70% wynagrodzenia.

Podsumowując, pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego po przepracowaniu 30 dni. W przypadku długotrwałej choroby, zasi

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: po jakim czasie pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego

0 0 votes
Czy polecasz

Comments

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments