Sukces krakowskiego Archiwum X.

Doradca Personalny Maj 16, 2018 Brak komentarzy

Sukces krakowskiego Archiwum X.

Sukces krakowskiego Archiwum X. Złapali przestępców po 14 latach od popełnienia morderstwa. Duży sukces policjantów z krakowskiego Archiwum X – oddziału, który wznawia sprawy z przed wielu lat, jeżeli tylko są ku temu przesłanki. Tym razem rozwiązali sprawę śmierci kobiety w okolicy fortu Benedykta.

Duży sukces policjantów z krakowskiego Archiwum X – oddziału, który wznawia sprawy z przed wielu lat, jeżeli tylko są ku temu przesłanki. Tym razem rozwiązali sprawę śmierci kobiety w okolicy fortu Benedykta. Ciało zostało odnalezione w 2004 roku. W tamtym czasie uznano, że kobieta spadła z urwiska i zginęła w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Nie udało się wtedy ustalić tożsamości denatki. Policjanci z Archiwum X wzięli na warsztat tą sprawę po latach. Ustalili oni szybko tożsamość kobiety oraz obalili teorię nieszczęśliwego wypadku. Ustalili również, że za spowodowanie śmierci odpowiedzialny jest najprawdopodobniej syn denatki wraz ze swoją partnerką. W ostatnich dniach dokonano zatrzymania pary.

Zmarła, 39-letnia Grażyna miała mieszkanie w dzielnicy Grzegrzółki. Należała do osób majętnych. Najbliżsi kobiety wiedzieli o tym. W lipcu 2004 na komendę policji zgłosił się jej syn. Miał wtedy 21 lat. Poinformował policjantów, że jego mama wyszła rano na pobliski bazarek i od tamtej pory nie wróciła, ani nikt jej nie widział. Nie było też z nią kontaktu telefonicznego. Śledczy od razu rozpoczęli poszukiwania kobiety. W toku prowadzenia poszukiwawczego nie udało się ustalić, co stało się z kobietą.

W tym samym czasie niedaleko krakowskich fortów Benedykta znaleziono zwłoki kobiety. Według ustaleń spadła ona z urwiska i w wyniku nieszczęśliwego wypadku poniosła śmierć na miejscu. Kobieta ta nie została zidentyfikowana, a ciało pochowano jako osoby nieznanej. Rok później akta sprawy zaginionej Grażyny trafiły na biurka śledczych z krakowskiego oddziału policyjnego Archiwum X. Po przeanalizowaniu sprawy wykazano, że kobieta bez wątpienia została zamordowana. Zebrane przez śledczych dowody pozwoliły na podjęcie czynności prokuratorskich. W latach 2006 – 2007 szukano zwłok kobiety. Między innymi przy fortach Kościuszki. Ciała oczywiście nie odnaleziono. Nikomu, co jasne, nie postawiono zarzutów. Prokuratura umorzyła śledztwo.

Policjanci z Archiwum X nie zaprzestali działań w tej sprawie. W 2014 roku korzystając z systemu GENOM, służącego do identyfikacji zwłok po kodzie DNA, ustalili, że zwłoki znalezione w 2004 roku to właśnie zwłoki Grażyny. Od tego momentu sprawa nabrała tempa. Gromadzono kolejne dowody. Prowadzono również dyskretną obserwację osób, które mogły doprowadzić do śmierci kobiety. W końcu zatrzymano syna denatki oraz jego partnerkę. Podejrzanych ściągnięto na komisariat pod przykryciem zeznań w innej sprawie i wtedy ich zatrzymano. Stało się to tuż po świętach Wielkanocnych. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty, a w najbliższych 24 godzinach sąd wyda decyzję o ewentualnym tymczasowym areszcie.

Jest to kolejny sukces policyjnego Archiwum X w przeciągu paru ostatnich miesięcy. Należą do nich rozwiązanie zagadki śmierci Iwony Cygan z 1998 roku. W tej sprawie 18 osób usłyszało zarzuty, w tym 15 policjantów. Aresztowano też Roberta J., któremu zarzuca się morderstwo krakowskiej studentki, a następnie zdjęcie skóry. Czynu tego dokonał również w 1998 roku.

Dzięki sprawnemu działaniu policyjnemu Archiwum X wiele spraw, które uległo umorzeniu zostało wznowionych i doprowadzonych do końca w postaci postawienia zarzutów. Mordercy i przestępcy nie mogą spać spokojnie.

Kategorie : Kronika