Staż – bardzo dobry sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego

Doradca Personalny Maj 18, 2018 Brak komentarzy

Staż – bardzo dobry sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego

Dla innych świetna forma zdobycia pierwszego doświadczenia i pozyskania nowych kontaktów dla innych forma wyzyskiwania ludzi za niegodziwe pieniądze. Jaki jest wiec staż i czy warto się nim zainteresować?

Staż jest formą aktywizacji zawodowej, która jest bardzo popularna wśród młodych osób, chcących zdobyć doświadczenie na rynku pracy, ale także wstępnym etapem przed podjęciem zatrudnienia na pełen etat.

Na staż decydują się zazwyczaj osoby bez doświadczenia zawodowego.  Po to, aby zapoznać się na nim z warunkami panującymi w danym przedsiębiorstwie i obowiązkami, jakie wykonują pełnoprawni pracownicy. Dlatego takiej osobie musi zostać rozpisany program nauki i przyznany opiekun. Zazwyczaj jest on bezpłatny, a jeśli stażysta dostaje wynagrodzenie, to niewielkie. Jeśli więc czuje on, że jego wiedza jest taka sama jak przed jego rozpoczęciem, warto go przerwać i poszukać czegoś innego albo w innym miejscu.

Z tej formy czerpią korzyści zarówno pracodawcy (zyskując taniego pomocnika) jak i uczestnicy (zyskując doświadczenie). Nie jest jednak tak, że im więcej staży w CV, tym stajemy się atrakcyjniejszymi kandydatami. Ważne jest, aby zachować umiar i aby tematyka stażów była ze sobą choć trochę powiązana. Rekruter, który ma wgląd w nasz dokument może wyjść z założenia, że nie wiemy czego chcemy i często zmieniamy preferencje zawodowe.

Najistotniejszą zaletą stażu jest doświadczenie zawodowe. To na nim możemy skonfrontować wiedzę nabytą na studiach z praktycznym jej użyciem.  Rozwijamy także kompetencje miękkie (komunikatywność, innowacyjność, zarządzanie czasem, umiejętność pracy w grupie oraz pod presją czasu) oraz możemy zweryfikować słuszność kierunku naszych studiów (dlatego warto skorzystać z niego już w czasie studiowania). Staż to także nowe znajomości (budowanie sieci kontaktów) oraz nauka samodzielności.

Ma on jednak także wady: niskie wynagrodzenie lub jego brak oraz przypadki nieuczciwego podejścia niektórych pracodawców, którzy powierzają stażyście zadania niezwiązane z programem nauki. To niekiedy zniechęca do podejmowania się tej formy zatrudnienia.

Staż stanowi więc ważną drogą do zdobycia cennego obecnie doświadczenia. Warto więc rozglądać się za dostępnymi ofertami i korzystać z nadarzających się okazji.