Staż – bardzo dobry sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego

Doradca Personalny Maj 18, 2018 Brak komentarzy

Staż – bardzo dobry sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego

Staż – bardzo dobry sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego i pozyskania nowych znajomości. Rynek pracy stał się bardzo wymagający i znalezienie firmy, która chciałaby zatrudniać bez doświadczenia jest niewiele. Sposobem na zdobycie kwalifikacji jest staż, na który możemy udać sie w ramach programu z Urzedu Pracy, jak i własnej inicjatywy.

Staż jest formą aktywizacji zawodowej, która jest bardzo popularna wśród młodych osób, chcących zdobyć doświadczenie na rynku pracy, ale także wstępnym etapem przed podjęciem zatrudnienia na pełen etat. Ma on zarówno swoje wady jak i zalety.

Na staż decydują się zazwyczaj osoby bez doświadczenia zawodowego.  Po to, aby zapoznać się na nim z warunkami panującymi w danym przedsiębiorstwie czy branży, jak i obowiązkami, jakie wykonują pełnoprawni pracownicy. Dlatego takiej osobie musi zostać rozpisany program nauki i przyznany opiekun. Zazwyczaj jest on bezpłatny, a jeśli stażysta dostaje wynagrodzenie, to, niestety niewielkie. Jeśli więc w trakcie takiego kursu czuje on, że jego wiedza jest taka sama jak przed jego rozpoczęciem, warto go przerwać i poszukać czegoś innego albo w innym miejscu.

Z tej formy czerpią korzyści zarówno pracodawcy (zyskując taniego pomocnika) jak i uczestnicy (zyskując doświadczenie). I choć to popularna forma aktywizacji zawodowej, to warto podkreślić, że nie jest tak, że im więcej staży w CV, tym stajemy się atrakcyjniejszymi kandydatami na rynku pracy. Ważne jest, aby zachować umiar i aby tematyka stażów była ze sobą choć trochę powiązana. Rekruter, który ma wgląd w nasz dokument może wyjść z założenia, że nie wiemy czego chcemy i często zmieniamy preferencje zawodowe. Tym samym, aplikacja trafi do kosza.

Najistotniejszą zaletą stażu jest doświadczenie zawodowe. To na nim możemy skonfrontować wiedzę nabytą na studiach z praktycznym jej użyciem.  Rozwijamy także kompetencje miękkie (komunikatywność, innowacyjność, zarządzanie czasem, umiejętność pracy w grupie oraz pod presją czasu) oraz możemy zweryfikować słuszność kierunku naszych studiów (dlatego warto skorzystać z niego już w czasie studiowania). Staż to także nowe znajomości (budowanie sieci kontaktów) oraz nauka samodzielności. Ma on jednak także wady: niskie wynagrodzenie lub jego brak oraz przypadki nieuczciwego podejścia niektórych pracodawców, którzy powierzają stażyście zadania niezwiązane z programem nauki. To częste przeszkody, które są decydującymi czynnikami w decyzji, aby stażu nie podejmować.

Mimo wszytsko, staż stanowi ważną drogą do zdobycia ważnego obecnie doświadczenia. Warto więc rozglądać się za dostępnymi ofertami. Nawet, jeśli już jest się osobą pracującą (pierwsza praca), ale nie przynosi to satysfakcji.