Praca zespołowa – nie tylko indywidualizm.

Doradca Personalny Czerwiec 1, 2017 Brak komentarzy

Praca zespołowa –  nie tylko indywidualizm.

Praca to jeden z tych aspektów życia, który dotyka niemal wszystkich. Wcześniej czy później znajdziemy się w sytuacji, kiedy trzeba będzie znaleźć pracę bądź zmienić ją na nową/lepszą. W każdym takim środowisku bardzo ważne jest to, czy potrafisz współpracować z innymi.

W życiu zawodowym sukces osiąga się nie tylko skutkiem własnej pracy, ale także i wysiłkiem innych osób. Dlatego tak ważną umiejętnością jest praca zespołowa.

Kadra firmy to zbiorowość różnych osobowości, jednak aby dobrze zapracować na jej sukces potrzebna jest dobra atmosfera. Wiele projektów wymaga tego, aby zostały one zrealizowane zespołowo. I nawet jeśli klimat w biurze jest nienajlepszy, to należy być ponad tym i wykonywać nasze zadania najlepiej jak się umie. Nawet, jeśli ktoś bagatelizuje swoją powinność.

Przy pracy w zespole szybciej i sprawniej można uzyskać pożądany efekt. Wiele przedsięwzięć opiera się na fachowej i różnorodnej wiedzy, dlatego ważne jest, aby ich realizacja polegała  na wzajemnej współpracy. Podział zadań jest tu niezwykle ważny. Dzięki temu, inni (i my) nauczą się nowych rzeczy, a my sami mamy pole do popisu. Także w sytuacjach „burzy mózgów”, podczas których można się otworzyć. Praca zespołowa uczy też odpowiedzialności za swoje obowiązki. Obserwując innych i ich zaangażowanie w realizację zadania, można zainspirować się resztą, aby w ich oczach pokazać się z jak najlepszej strony. Możemy dzięki temu zbliżyć się do reszty pracowników i zżyć się z nimi.

Jeśli trafi się jednak na silne indywidualności, taka praca jest nieco zakłócona. Wówczas i nasza wiedza i chęć jej poszerzania są mocno ograniczone. Trudności może sprawiać także niewłaściwie dobrana grupa, a wtedy komunikacja między nimi jest utrudniona. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas wybranie osoby, która taką grupą będzie zarządzać i ją stymulować. I tutaj ważne jest też właściwy dobór takiego lidera. Potrafiącego kontrolować grupę i cieszącego się szacunkiem.

Będąc częścią takiego zespołu warto jest obdarzać innych szacunkiem i zaufaniem oraz wykonywać nasze zadania jak najlepiej się potrafi. Nawet, jeśli czasami czujemy się niewyspani. To nie tylko gwarancja dobrej reputacji u pracodawcy czy współpracowników. Z pewnością przybliży nas to do sukcesu i bedziemy mogli spełniać więcej marzeń.

 

Kategorie : Praca