Kobiety na polskim rynku pracy

Doradca Personalny 18 maja, 2018 Brak komentarzy

Kobiety na polskim rynku pracy

Kobiety na polskim rynku pracy – jakie są realia? Kilka aspektów zatrudniania płci pięknej.  Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi. Coś w tym jest, ponieważ aktywizacja zawodowa pań rośnie i to w sektorach zdominowanych przez mężczyzn.

Obecnie trudno wskazać branżę, w której nie pojawiłaby się tam „kobieta pracująca”. Kiedyś trudno było sobie wyobrazić „słabą płeć” za kierownicą autobusu czy tramwaju bądź w branży budowniczej. Dzisiaj, nie ma w tym nic dziwnego, chociaż znajdą się nadal osoby twierdzące, że dane stanowisko MUSI być piastowane przez konkretną płeć.

ALE, nie jest tak bardzo kolorowo. Według badań, nadal aż cztery na dziesięć Polek pozostaje bez pracy i mimo, iż są w wieku produkcyjnym, nie szukają one zatrudnienia. Dotyczy to zarówno kobiet w młodym wieku, jak i tych powyżej 50 roku życia.

Jak to jest z paniami na polskim rynku pracy?

Polskie kobiety z roku na rok stanowią coraz liczniejsze grono wysoko wykształconych obywateli i obecnie wskaźnik ten wynosi 60 procent. O ich wyjątkowej sytuacji świadczy to, że muszą one godzić pracę z opieką nad dzieckiem. Ta sytuacja wytwarza w nich wymagane wśród przedsiębiorców cechy: zaradność, cierpliwość, zorganizowanie czy odporność na stres. Tym samym, wiele firm stwarza im specjalne programy mentoringowe czy też szkoleniowe, które mają na celu rozwój zawodowy kobiet. To pozwala im na późniejszy awans, także na stanowiska zarządzające.

Rola kobiet na rynku pracy bardzo wzrosła. Nie tylko na niższych stanowiskach, ale coraz częściej można spotkać się z sytuacją, kiedy są one dyrektorami bądź prezesami firm. Także w tych sektorach zdominowanych przez płeć przeciwną i w której to mężczyźni przez długi czas stanowili większość. I co ciekawe, takie przedsiębiorstwa funkcjonują naprawdę sprawnie, zaś sami panowie nie narzekają na złe traktowanie.

Odnosząc się natomiast do kwestii zwiększenia aktywności zawodowej pań, to w sytuacji, gdyby została ona doprowadzona do średniej europejskiej, do budżetu państwa do roku 2025 trafiłoby 180 mld. zł. Okazuje się bowiem, że gdyby więcej kobiet otrzymywało zatrudnienie, stan gospodarki naszego państwa znacznie by się poprawił.

Nie można jednak zapominać o pewnych powodach braku chęci podjęcia pracy przez kobiety. To przede wszystkim brak elastyczności pracy w wielu branżach. A jest ona potrzebna zwłaszcza, jeśli jest to kobieta młoda, myśląca o posiadaniu dzieci bądź już je posiadająca. Obok elastyczności pożądaną możliwością jest wykonywanie pracy w domu.

Zmiana pokoleniowa

Obecny stan rzeczy kobiety zawdzięczają przede wszystkim swojej ciężkiej pracy i predyspozycjom. W porównaniu do okresu przed latami 80. XX wieku, uczą się coraz więcej, są lepiej wykształcone i bardziej elastyczne na zmieniające się warunki pracy. Częściej podejmują się typowo męskich zawodów niż mężczyźni kobiecych.

Nadal jednak są takie sektory, które są zdominowane przez panie: opieka zdrowotna, pomoc społeczna, branża zakwaterowania, gastronomia oraz działalność finansowa i usługowa. Można je więc spotkać jako instruktorki fitness, sprzątaczki, sekretarki, dietetyczki, przedszkolanki, pielęgniarki czy kosmetyczki. Jednak nadal wiele kobiet ma o sobie niską samoocenę i świadomość własnych możliwości.

Obecnie, to korporacje w dużej mierze stawiają na różnorodność płci podczas powiększania swojej kadry pracowniczej. I to tam można najczęściej zauważyć dużą liczbę kobiet na wysokich stanowiskach oraz zmianę stylu zarządzania przedsiębiorstwem i ocieplania relacji międzyludzkich w firmie.

Nie wszędzie jest tak „lepiej”

Niektóre kobiety nadal jednak czują dyskomfort dyskryminacyjny. Pojawia się on w przypadkach zatrudnienia z niskim wynagrodzeniem i niestabilną umową (zlecenie, o dzieło). Wynika to najczęściej z braku wyższego wykształcenia bądź wieku. Wliczają się w to zawody nie wymagające wysokich kwalifikacji i umiejętności. Takie przypadki wynikają także z przekonania niektórych pracodawców, iż kobieta jest pracownikiem niestabilnym, z racji możliwości zajścia w ciążę.

Kobiety powyżej 50. roku życia to nadal wartościowy pracownik

Nie jest prawdą, że „nieco starsi nastolatkowe” to zbędny nabytek w firmie. Dojrzały wiek to nie koniec aktywności i nie brak szans na zatrudnienie. Wielu przedsiębiorców dostrzega prawdziwy i realny potencjał w takich osobach. Dojrzałe panie są chwalone za zaangażowanie, wiedzę i kompetencje oraz sumienność i pokorę. Z drugiej strony, takie kobiety, właśnie w takim wieku mogą zacząć realizować swoje skrywane marzenia, rozwijać pasje i aktywizować się zawodowo.

Reasumując, przedsiębiorstwa stawiające na zatrudnianie kobiet  i mężczyzn oraz dające im równe szanse na awans i podnoszenie kwalifikacji ma bardzo dobry wpływ na kulturę organizacyjną i wizerunek firmy.

0 0 vote
Czy polecasz