Kilka wskazówek, które można zastosować,

Doradca Personalny Maj 17, 2018 Brak komentarzy

Kilka wskazówek, które można zastosować,

Obecnie wielu nastolatków nie rozumie wartości zarobków i w jaki sposób rozsądnie wydawać pieniądze. Nie zdają sobie sprawy z tego, że oszczędzanie jest także konieczne, nawet jeśli nadal się uczą. Jako rodzic odgrywasz w tym obszarze kluczową rolę.

Powinieneś uświadomić swoje dzieci, w jaki sposób można odkładać część posiadanej gotówki. One z kolei muszą zrozumieć wartość pieniądza i inwestycji już podczas dorastania. Będzie im to przydatne jeszcze w dzieciństwie oraz przygotuje do prawidłowego zarządzania budżetem w przyszłości.

Oto kilka dobrych rad, dzięki którym nauczysz swoje pociechy mądrego gospodarowania pieniędzmi.

1. Twoje dzieci powinny być kształcone w zakresie znaczenia finansów możliwie jak najszybciej. Gdy tylko nabędą umiejętność liczenia, oznacza to, że nadszedł idealny czas, aby zacząć wpajać im wiedzę na ten temat. Musisz konsekwentnie tłumaczyć i w prosty sposób przekazywać informacje, żeby mogły tę mądrość zapamiętać na całe życie.

2. Skrupulatnie wyjaśniaj im, jeśli tylko jest to możliwe, dlaczego warto odkładać każdy grosz. Ważne jest, aby same stały się chłonne wiedzy na ten temat. Ty natomiast powinieneś umieć rozwiać każdą wątpliwość oraz odpowiedzieć rozsądnie na zadane przez nie pytania.

3. Przydzielając im kieszonkowe, zacznij od mniejszych nominałów i zachęcić, aby odkładali na przyszłość, jeśli nie mają obecnie żadnej pilnej potrzeby zakupu. Możesz zmotywować je do tego, mówiąc na przykład, że kupią sobie nową parę butów lub zabawki, o których marzą, jeżeli będą w stanie uzbierać odpowiednią kwotę. Stanie się to dobrą lekcją motywacji i gospodarności.

4. Spróbuj nauczyć swoją latorośl pracy za pieniądze. Wcale nie musi w tym celu wychodzić z domu. Zapłać za każdym razem przykładowe 5 zł, gdy sprzątnie swój pokój, pozmywa naczynia, odkurzy mieszkanie czy też nakarmi zwierzęta. Ta koncepcja zarabiania niewielkich pieniędzy sprawi, że pomyśli, iż uczciwie na nie pracował i dlatego powinien rozsądnie je wydać.

5. Dobrym sposobem na uświadomienie znaczenia finansów, może być wspólne przeglądanie rachunków oraz planowanie zakupów. W ten sposób zrozumieją, ile tak naprawdę kosztuje życie i jak bardzo trzeba cenić uzyskany, często ciężką pracą, dochód. Dzięki takiej lekcji w przyszłości, żadne sprawy związane z budżetem nie będą w stanie ich zaskoczyć.

6. Inną opcją jest wpajanie dzieciom oszczędzania, dając im tradycyjną świnkę skarbonkę. Będą wówczas ją zapełniać monetami i banknotami, czekając cierpliwie, aż cała się zapełni. Można także otworzyć specjalne konto bankowe, aby wpłacały na nie każde otrzymane kieszonkowe. Powinieneś zawsze pokazywać im wyciąg, żeby miały świadomość, ile zarobiły. Stanie się to dla nich bodźcem do dalszego gromadzenia swojego małego kapitału.

Odpowiedniego gospodarowania finansami nie wpoisz swoim dzieciom podczas zaledwie jednego posiedzenia. Musisz być bardzo cierpliwy w ich uświadamianiu i próbować się odnosić do wartości pieniędzy we wszystkich swoich działaniach. One nauczą się tego łatwo, jeżeli okażesz cierpliwość, konsekwentnie pokierujesz i zachęcisz do działania.